Po úspěchu našich besed s peer konzultanty na základních školách v loňském roce přicházíme s dalšími pěti programy, které jsme našili na míru dětem a jejich potřebám. Naše sebezkušenostní programy pro žáky základních škol vytváříme tak, aby poutavou, interaktivní a nezraňující formou oslovily co nejvíce dětí s ohledem na jejich potřeby v daném věku a nabídly jim bezpečný prostor, ve kterém se mohou přiblížit k tématům emocí a změn v jejich životě. V případě akutního traumatu i dlouhodobých, neřešených problémů v rodině se významně zvyšuje pravděpodobnost rizikového chování dětí, zhoršení školní úspěšnosti a je ohrožen i celkový jejich vývoj.
O co nám jde?
Učíme děti, jak emoce bezpečně projevit, pojmenovat je. Zároveň hledat způsoby, jak s nimi pracovat, jak o nich mluvit, jak je vyjadřovat.
Vědomě pracujeme na posílení jejich resilience – psychické odolnosti, díky které pak lépe zvládají náročné situace, udržují si stabilní emocionální hladinu a v případě nesnází se snadněji posunou dál. Resilience jim pomáhá ve chvílích, kdy jsou pod tlakem, věřit ve své schopnosti a stále vidět před sebou cestu, jak aktuální situaci zvládnout.
Ukazujeme dětem, že někdy je třeba přijmout změny a výzvy, kterým budou v životě čelit. Pokud v životě přijímáme výzvy a změny se zvídavostí, sebevědomím a sebedůvěrou, bývá jednodušší vše zvládnout.
Pomáháme jim zjistit, jaké mají zdroje, o co se můžou opřít, co jim pomáhá věci zvládnout.
Předáváme dětem, že je normální mluvit o nesnázích a že obrátit se na odbornou pomoc není slabost, ale odvaha. To, že mají nějaké nesnáze, není výjimečné, ale běžné.
Prožitkové programy
Eliášovo dobrodružství (1. a 2. třída základní školy)
Děti seznámíme s naším hrdinou Eliášem a kouzelnými skřítky, kteří jsou nápomocni při velkém životním dobrodružství, ve kterém Eliáš zjišťuje, jaké emoce známe a jaké to pro nás je, když je prožíváme, kdy se objevují a co s těmi pocity vlastně dělat.
Program pro prvňáčky a jejich o rok starší kamarády je inspirován divadelním představením „Eminka a Emoušek“, které pro děti vytvořil tým psychologů Jak Dál? společně s Divadlem Tramtarie. Přečíst si více o divadelním představení. Program vedou dva průvodci z Jak dál?.
Eliášova cesta za dobrodružstvím (3. třída základní školy)
Dětem v programu představíme našeho hrdinu s Eliáše a jeho dva kouzelné kamarády. Hravou formou je seznámíme s nejrůznějšími emocemi, které nás provázejí životem. Jejich poznání totiž vede ke snazšímu pochopení jak sebe sama, tak svého okolí. Příběh hrdiny Eliáše třeťákům neinterpretujeme již zcela pohádkově, ale i tak si s námi užijí spoustu zábavy! Program vedou dva průvodci z Jak dál?.
Změna je život (4. – 5. třída základní školy)
Dětem představíme v rámci prožitkového programu skutečného člověka, který si ve svém životě nějakou nesnadnou situaci zažil. Díky příběhu peer konzultanta – mladého člověka, který si ve svém životě zažil nějakou nesnázi či náročnou změnu, a několika praktických cvičení a technik rozvíjíme empatii dětí. Na příkladu skutečného příběhu se děti učí, že prožívat některé emoce je běžné a je důležité o nich mluvit. Hledat zdroje a způsoby, které nám mohou pomoci emoce zpracovávat a nečekané nebo náročné události v našem životě zvládat.
Program vede průvodce a peer konzultant. Zjistěte více o tom, kdo je peer konzultant v Jak Dál?.
Emoce a co s nimi? (6. – 7. třída základní školy)
Za pomoci vlastního prožitku rozvíjíme u dětí na druhém stupni schopnost empatie k emocím, které prožívají ony samy nebo někdo z jejich okolí. Dále společně pracujeme pomocí několika cvičení a technik, které také rozvíjí kreativitu, spontaneitu a schopnost porozumění s příběhem autentického člověka – peer konzultanta, který si ve svém životě zažil duševní nesnázi nebo náročnou změnu.
Ukazujeme jim, že prožívat některé emoce je normální, je důležité o nich mluvit a hledat zdroje a způsoby, které nám mohou pomoci emoce zpracovávat a nečekané nebo náročné události v našem životě zvládat. Vědomě pracujeme na posílení jejich resilience – psychické odolnosti, díky které pak lépe zvládají náročné situace, udržují si stabilní emocionální hladinu a v případě nesnází ji zdolají snadněji. Program vede průvodce a peer konzultant. Zjistěte více o tom, kdo je peer konzultant v Jak Dál?.
Emoce a co s nimi? Aneb jak se z toho nepodělat. (8. – 9. třída základní školy)
V tomto sebezkušenostním programu pro nejvyšší ročníky žáků na Základních školách pracujeme s autentickým životním příběhem peer konzultanta. Zjistěte více o tom, kdo je peer konzultant v Jak Dál?.
U dospívajících tohoto věku si navíc můžeme dovolit vstupovat hlouběji do tématu. Jeho příběh rozšiřuje schopnost empatie, vyjádření emocí a jejich pochopení. Důraz klademe na otevřenou diskusi a pojmenování konkrétních problémů a výzev, kterým v tomto období čelí. I tady ukazujeme, že prožívat některé emoce je normální, je důležité o nich mluvit a hledat zdroje a způsoby, které nám pomáhají výzvy a změny v životě zvládnout. Předáváme jim, že je mluvit o nesnázích a obrátit se na odbornou pomoc není slabost, ale odvaha.
Programy realizujeme pro třídy ve školách nebo po domluvě i v prostorách naší organizace.
Chcete se dozvědět více?
Máte zájem o realizaci programu ve Vaší škole?
Kontaktujte naši lektorku Dominiku Bartošovou.