Mám odvahu

Necítíš se OK? Trápí tě nějaká nesnáze? Říct si o pomoc není slabost, ale odvaha.

Kdy to řešit?

Když se cítíš napjatě, máš obavy a strach, jsi pořád nervózní, nemáš energii na nic, to co tě dřív bavilo tě už nebere, jsi často smutná nebo smutnej, cítíš, že jsi ze sebe pořád jenom zklamanej nebo zklamaná, nic ti nevychází, bolí tě často břicho nebo hlava… to všechno můžou být signály, že se děje něco důležitého! Někdy pak prostě pokec s kámoškou nebo s někým, komu věříš nestačí. Rozhodně je to ale fajn začátek! Pokud tebe nebo někoho blízkého něco trápí, říct si o pomoc není slabost, ale odvaha! Psycholog nebo terapeut ti pomůže takovou situaci zvládnout.

Kdo může pomoct?

Na to, aby někdo mohl pomáhat v oblasti duševního zdraví by měl mít náležitou kvalifikaci. Lidé si odborníky v této oblasti často pletou a neví kam se obrátit. Když budeš číst dál, máme pro tebe tipy, kde je hledat. Pokud ti nebude něco jasné, klidně nám zavolej nebo napiš.

Kolik to stojí?

Služby odborníků jsou většinou placené. Nezabal to ale tak rychle. I tady jsou možnosti, jak získat podporu a neplatit nic z vlastní kapsy.

Kam se obrátit?

Mrkni se dole na stránce na naše tipy, kde takové odborníky najdeš.

To, co se ti děje, je důležité. Pokud se ty nebo někdo z tvého okolí nachází v duševní nepohodě, nějaké tíživé situaci, říct si o pomoc není slabost, ale ODVAHA!

Proč vlastně k tomu psychologovi jít? 🤔 Mno, těch důvodů může být fakt hodně. Když se cítíš napjatě, máš obavy a strach, jsi pořád nervózní, nemáš na nic energii. To, co tě dřív bavilo, 🤷‍♂️ tě už nebere, jsi často smutná nebo smutnej, cítíš, že jsi ze sebe pořád jenom zklamanej nebo zklamaná, nic ti nevychází, bolí tě často břicho nebo hlava… ❗To všechno můžou být signály, že se děje něco důležitého! Někdy pak prostě pokec s kámoškou nebo s někým, komu věříš, nestačí. Rozhodně je to ale fajn začátek! Pokud tebe nebo někoho blízkého něco trápí, říct si o pomoc není slabost, ale odvaha! Psycholog nebo psychoterapeut ti 🤝 pomůže takovou situaci zvládnout.

Jít k psychologovi není žádnej shame. Je možný, že už jsi někde slyšela “Však seš mladá! Co tebe jako může trápit?”, 🤦‍♀️ no, i když je to možná myšleno s dobrým záměrem, říká se, že cesta do pekla dlážděna dobrými úmysly. Tohle prostě fakt neplatí a nechápeme, proč by se v tom kdokoliv měl utápět sám. Čím dřív začneš řešit, co tě trápí, tím líp tu situaci zmákneš.

 Terapie? 💸 Z kapesnýho to asi nedám… Not really, možnosti tu jsou. 👀 Mrkni na web www.jakdal.eu/mamodvahu a zjištíš, kde to může klapnout tak, aby to nezatížilo tvůj rozpočet a zbylo i na latte za odměnu po jedný fajn terapii. Pokud se nacházíš ve fakt obtížný situaci nejen v sobě ale i finanční, jsou i cesty, jak se k podpoře dostat bezplatně.

Aby to s tím psychologem vůbec k něčemu bylo… Žádnej profík 🧙‍♂️❌ kouzla neumí, velkej kus práce bude na tobě, ale určitě se můžeš spolehnout na to, že za sebou budeš mít někoho, kdo ti bude krýt záda. Aby se něco v tvém životě změnilo, bude to chtít odvahu o věcech začít otevřeně mluvit.

Nechci o sobě mluvit jen tak s někým… We totally get it. Taky bychom do toho nešli. Ani v terapeutickým vztahu to vždycky nemusí klapnout… A je to úplně v pohodě. Cítíš se s psychologem nebo psychoterapeutem bezpečně a poskytuje ti prostor, kde můžeš naprosto otevřeně 🗣️ mluvit o svých pocitech a o tom, co se ti děje? 🤐❌ Cítíš jeho podporu?  Pokud máš pocit, že jste si spolu nesedli, a trvá to, můžeš to svýmu psychologovi otevřeně říct a probrat, kde je chyba. Je taky úplně ok se porozhlédnout jinde.

Jak mi může psycholog pomoct? Zažila jsi někdy situaci, kdys byla v místnosti plný lidí, ale cítilas, že tě tam nikdo vlastně neposlouchá? Že i když ses snažila svojí 🫂👧 BFF říct, jak ti je, tak to úplně nepobrala? 🥴 Kámoši prostě nejsou odborníci na duševní zdraví. No, u psychologa by se tohle stát nemělo. Ten je tu od toho, aby tě fakt slyšel a podpořil tě, když tě něco trápí. 🤕

Jsou i lidí, kteří k psychologovi chodí nejen, když se necítí ok, ale proto, že chtějí mít ve svým životě lepší vztahy –  sami k  sobě i ostatním. Respect! 🤜🤛

Kolikrát k tomu psychologovi jít? 🤷 IDK. Na tohle by asi každej odpověděl trochu jinak. Hodně bude záležet na tématu, který budeš v terapii řešit a taky na tvým vlastním zápalu to řešit 😉

Jak si vybrat psychologa. Choice is yours! 👱 Ženu nebo 👨‍🦱 muže? S 👴 moudrostí prověřenou desetiletími nebo někoho 🧔‍♂️ fresh? Ve svým městě nebo radši jinde? Se zkušeností s nějakou konkrétní věcí nebo spíš s osobním přístupem? Co to bude? Možná se to zdá složitější než vybrat jídlo z poledního menu, ale někdy prostě stojí za to, skočit do vody. Určitě si prověř, jestli má odborník potřebnou kvalifikaci a jak je to s úhradou jeho služeb. Hodí se třeba i doporučení od někoho známého, i když to nemusí být záruka, že si sednete i vy. 💪 Go for it! Good luck! Jo, a kdyby to napoprvé s výběrem neklaplo (a není to nic zvláštního), mrkni na náš seriál a zjisti, co s tím.

Už jsem u psychologa byla, nepomohl mi. 💩 happens. Nic není stoprocentní, ani terapie, ani psycholog nebo psychoterapeut, systém podpory, ani ty.  Důvody můžou být různý. Chápeme, že tvoje negativní zkušenost může ovlivňovat tvou chuť hledat dalšího odborníka, který ti sedne. Bude to horší, když tomu dáš dáš ještě šanci s někým jiným?

Psycholog není pro blázny! 🤡 Když ti je blbě a seš nemocnej, jdeš tím obvykle k 👨‍⚕️ doktorovi. Když tě něco trápí, jen to prostě úplně to samý. Hodně lidí psychologa nebo psychoterapeuta vyhledává v situacích, kdy v životě prochází něčím 🧩 složitým a chtějí podpořit, aby to zvládli nebo se nic neděje a chtějí zapracovat na tom, 🎭 aby se v životě měli líp.

A pokud někoho potká nějaká závažná duševní nesnáze, je pak taky úplně jasný, že se v tom nebude plácat sám. Case closed. 📚

Kdo je kdo v oblasti duševního zdraví? To je samej termit a titul, ale hodně lidí se pak ve všech těch profesích, ale hlavně v tom, kdy se na koho obrátit, nevyzná. 😵‍💫

Psycholog studoval magisterský obor psychologie na vysoké škole. Po dokončení studia se může věnovat poměrně širokému spektru činností podle jeho specializace – může třeba pracovat jako školní psycholog, mít psychologické poradenství pro děti i dospělé, pracovat na výzkumech, ale i v některých firmách nebo třeba ve sportu. Pokud psycholog pracuje ve zdravotnictví, říkáme mu klinický psycholog – musí složit atestační zkoušku, pracuje s různými testy a dotazníky a určuje diagnózy. Narozdíl od psychiatra, což je lékař, nikdy nepředepisuje léky. 💊❌

Psychiatr vystudoval všeobecné lékařství, ale pak musel pokračovat v dalším profesním rozvoji a také složit atestační zkoušku. Psychiatr se tě obvykle vyptá na tvé potíže, provede vyšetření a pak stanoví nějakou diagnózu, nasadí potřebné léky. Taky může doporučit podpůrnou psychoterapii. Pokud se jedná o závažný stav, může doporučit hospitalizaci. Terapeut může být kdokoliv, jeho kvalifikace není nijak závazně upravena v zákoně. Průvodce je člověk, který podporuje děti, mladé i dospělé při nějaké změně v jejich životě nebo v náročných životních situacích. Je to třeba sociální pracovník, který má za sebou různé kurzy, kratší výcviky, apod.

 

Peer konzultant je obvykle mladý člověk, kterou si zažil nějakou nesnáz a za podpory odborníka pomáhá nahlédnout na situací lidem, kteří ji právě prožívají.

Hey, girl!

Hey, boy!

Pokud to máš k nám do Olomouce blízko, napiš přímo k nám do Jak Dál? z.s.

Napište nám

Pokud bydlíš dál, mrkni se na tyhle webovky, kde najdeš další lidi, kteří tě podpoří.

Nevypusť duši

Seznam sociálně-zdravotních služeb pro podporu lidí s duševními obtížemi.

Nepanikař

Chceme Ti pomoci k nalezení kontaktů na odborníky a linky, kde Ti pomoci dokážou. Česká republika má mnoho podobných forem pomoci a zde najdeš kontakty, které hledáš.

Safe zóna

Bezpečné místo pro mladé, kde najdeš informace týkající se duševního zdraví, prevence psychických potíží a odkazy na příslušné organizace.

Co se děje u nás na Instagramu…

[fts_instagram instagram_id=17841439510828522 access_token=IGQVJWZAmpDMThaSFZATM1pPNm5YUGliblFxV0lZAQVlEeFczMDNOczZAnUDFLbHI2SmUzWFZAJRVB1V25LbzFBcVprTXJMQXpxUEJFYnNJdFhpeUtobTQtZAnpVdDBfVU4ycmpNLVFBN213 pics_count=6 type=basic width=100% height=750px super_gallery=yes columns=3 force_columns=no space_between_photos=10px icon_size=65px hide_date_likes_comments=no]
Přesunout se na začátek
CZE | ENG | GER