Konference Malé duše, velké starosti
Konference
9. 11. 2024
sobota, 8.30–16.00 hod.
Pevnost poznání
17. listopadu 939/7, Olomouc
Online
Máte to k nám daleko? Připojte se online - před konáním akce vám zašleme link k připojení.
-
Registrace účastníků8.30–9.00
Laudonův sál
-
Přivítání účastníků9.00–9.15Bc. Tereza Vránová, Jak Dál? z.s. | Kateřina Dobrozemská, Město Olomouc
-
Nevypusť(te) duši!9.15–10.00Péče o duševní zdraví dětí (Bára Pšenicová, Nevypusť Duši)
-
Dětství a dospívání v tekuté době10.00–10.45Obtíže dětí a dospívajících v praxi. Jak mohou být rodiče nápomocni při léčbě duševních nesnází u svých dětí (Mgr. Martin Galbavý, psychoterapeut)
-
Podpora dětí a dospívajících v oblasti duševního zdraví v organizaci Jak Dál? z.s. anebo „jak to u nás chodí?“10.45–11.30Možnosti, služby odborníků, skupinový programu GYM, reflexe proběhnutých běhů, zkušenosti, individuální podpora dětí, peer konzultanti (Mgr. Martin Fűlep, psycholog, Klára, peer konzultantka, Jak Dál? z.s.)
-
Přestávka11.30–11.45
-
Jsou poruchy příjmu potravy nečekaným boomem anebo jde o zcela pochopitelné onemocnění doby?11.45–12.30PhDr. Ing. Jana Sladká, Centrum Anabell, z.ú.
-
Kdy máme vyhledat pomoc psychiatra a co od návštěvy v ambulanci očekávat?12.30–13.15MUDr. Antonín Kolek, psychiatr, Age centrum Olomouc
-
Přestávka, oběd13.15–13.45
-
Těžko v duši - duševní obtíže dětí, dokument a diskuze s odborníky13.45–15.45Lea Surovcová, Česká televize | Mgr. Martin Fülep, psycholog | MUDr. Antonín Kolek, Centrum krizové péče | PhDr. Ing. Jana Sladká, Anabell z.s. | Bc. Tereza Vránová, sociální pracovnice a Klára, peerka, Jak Dál? z.s.
-
Poděkování, ukončení programu15.45–16.00
Foyer
-
Celý den8.30–16.00
Prezentace organizací (postery) - Jak Dál?, Nevypusť duši, Anabell, Pevnost poznání
Prezentace osvětových kampaní Jak Dál? z.s. a materiálů v oblasti duševního zdraví
Knihkupectví Zlatá Velryba - knihy pro děti i dospělé věnované nejen emocí
Kingtown - hračky pro rozvoj dítěte
Umbra - výtvarné potřeby
Blíže k jednotlivým příspěvkům
Nevypusť(te) duši! - péče o duševní zdraví dětí
Barbora Pšenicová
Řečnice poukáže na současné trendy a bariéry u děti a mladých lidí v oblasti péče o duševní zdraví. Co by to ale bylo za prevenci, kdyby nenabídla vhled i do toho, jak pečovat taky sám o sebe, abych oporou v takových situacích dětem mohl*a být. Zároveň představí nástroje, se kterými pracují mnozí kolegové a kolegyně a které nepochází jen z pera organizace, kterou zastupuje.
Dětství a dospívání v tekuté době
Martin Galbavý
Dnešní doba je mnohdy označována jako tekutá (Zygmund Bauman). Hranice často mizí a tvary se mění. Vyrůstat v takové době na nás klade zvýšené nároky. Přijďte si popovídat, jaké to je, vyrůstat v tekuté modernitě. Kdy strach, zda se správně rozhodnu, nám může bránit se vůbec rozhodnout nebo naopak volíme vše.
Podpora dětí a dospívajících v oblasti duševního zdraví v organizaci Jak Dál? z.s. anebo „jak to u nás chodí?“
Martin Fűlep (psycholog) a Klára (peer konzultantka)
Představíme vám aktuální služby organizace Jak Dál? z.s. pro děti, dospívající a rodiče v oblasti duševního zdraví, jejich specifika, se zaměřením na inovace a efektivitu poradenské práce.
Povíme vám víc o konceptu „peer konzultanta v poradenské práci“ a jeho možnosti a limity v podpoře dospívajících s duševními nesnázemi. Peer konzultantka Klára nám poví o své vlastní cestě; od okamžiku, kdy si uvědomila, že něco s ní není v pořádku, až do momentu, kdy sama poskytuje podporu mladistvým. Dozvíte se, co obnáší role peera a proč tuto práci nemůže dělat každý.
Jsou poruchy příjmu potravy nečekaným boomem anebo jde o zcela pochopitelné onemocnění doby?
Jana Sladká
Moje osobní zkušenost v letech 1990 až 2002 stála u zrodu organizace, která i dnes stále pomáhá lidem s poruchami příjmu potravy. Příspěvek přiblíží cestu, kterou jsme za tu dobu ušli, ale také vysvětlí, co je na onemocnění poruchou příjmu potravy nebezpečného a proč ji vnímám jako pochopitelnou reakci na nepochopitelné chování společnosti. Pod slovem Anabell si můžeme představit také Akceptaci, Neodsuzování klienta a jeho Aktivitu, Blízkost, Erudici a Lidskost a Laskavost. Oficiálně takto formulované hodnoty nemáme, ale všechna tato slova mi pro naši práci dávají smysl a jsou v ní obsažena.
Kdy máme vyhledat pomoc psychiatra a co od návštěvy v ambulanci očekávat?
Antonín Kolek
Tato přednáška se zaměří na význam a důležitost včasného vyhledání psychiatrické pomoci u adolescentů. Mladiství se často potýkají s výzvami spojenými s přechodem do dospělosti, které mohou zahrnovat emocionální nestabilitu, úzkost, deprese, problémy se sebevědomím či dokonce myšlenky na sebepoškozování nebo smrt. Rodiče, pedagogové a samotní adolescenti často váhají, kdy je vhodné vyhledat pomoc odborníka, a jak rozpoznat, že obtíže přesahují běžné problémy dospívání.
Přednáška nabídne podrobný přehled toho, jaké příznaky a situace by měly signalizovat potřebu konzultace s psychiatrem. Zdůrazní důležitost brzkého zásahu, který může zabránit eskalaci problémů a podpořit zdravý psychický vývoj. Budou diskutovány typické projevy psychických potíží u adolescentů, jako je zhoršený výkon ve škole, změny v chování, sociální izolace, poruchy spánku, extrémní výkyvy nálad, a rizikové chování.
Účastníci přednášky se dozvědí, jak probíhá první návštěva v psychiatrické ambulanci, na co se připravit a co očekávat. Bude vysvětlen proces diagnostiky, včetně toho, jak odborník shromažďuje informace od adolescenta a jeho rodičů nebo pečovatelů. Přednáška se také zaměří na běžné metody léčby, které mohou zahrnovat psychoterapii, medikaci, nebo kombinaci obou přístupů. Účastníci získají informace o různých terapeutických přístupech, včetně kognitivně-behaviorální terapie, rodinné terapie, a dalších intervencí, které se ukázaly jako účinné při práci s mladistvými.
Důležitou součástí přednášky bude také rozprava o stigmatizaci duševních chorob a obavách spojených s vyhledáním psychiatrické pomoci. Mnoho adolescentů a jejich rodin se může cítit nejistě nebo mít strach z toho, jak bude návštěva psychiatra vnímána okolím. Přednáška proto nabídne nástroje a strategie, jak překonat tyto obavy a jak vést otevřený dialog o duševním zdraví v rodině a ve škole.
Závěrem přednášky bude prostor pro otázky a odpovědi, kde se účastníci budou moci podělit o své zkušenosti, obavy, nebo dotazy ohledně psychiatrické péče pro adolescenty. Cílem této části je poskytnout praktické rady a podpořit účastníky v tom, aby se cítili sebevědomější při hledání pomoci pro sebe nebo své blízké.
Medailonky přednášejících
Tereza Vránová
Tereza se před lety rozhodla založit organizaci Jak dál z.s. Chtěla mít kolem sebe tým lidí, kteří budou pracovat na věcech, které dávají smysl a budou užitečné. Díky její vizi a dynamické povaze teď můžeme pomáhat rodinám, které se potýkají s náročnými životními změnami. Je statutární zástupkyní organizace, kterou řídí a zároveň sociální pracovnicí.
Studovala Střední zdravotnickou školu a pak Vyšší odbornou školu Caritas ve spojení s Cyrilometodějskou teologickou fakultou, obor Charitativní a sociální práce. Dříve pracovala jako sociální pracovnice v terénu a pak také v Mediačním centru Olomouc. Má výcvik v Sandplay, v mediačních technikách a aktuálně je terapeutkou ve výcviku (Individuální psychologie).
Práci se věnovala i při obou rodičovských „dovolených”. Nyní předává své zkušenosti i dalším odborníkům v oblasti práce s rodinou a zároveň opět studuje na Univerzitě Palackého.
Více o Jak Dál - Kdo jsme a jak pracujeme
Barbora Pšenicová
Bára už během studentských let tíhla směrem k neziskovému sektoru, podílela se na výzkumné činnosti, byla redaktorkou vysokoškolského magazínu, a začala postupně pracovat pro neziskový sektor a sociální služby na mnoha pozicích, kde se pohybuje už přes 17 let. Výzkumně se zabývala patologickými jevy u mládeže, vyvíjela novou podobu nízkoprahových zařízení pro děti a mladé lidi, realizovala pilotní vzdělávání žen ze sexbyznysu. Odborně zaštiťovala multidisciplinární týmy ve školách, které jsou pilotem projektu iKAP II. Spolupracovala s organizacemi Rozkoš bez Rizika, Proxima Sociale, LaStrada Česká republika, Dům tří přání, ImpactHub a mnoha dalšími. Věnuje se především inovacím v oblasti služeb a lidských práv a obdivuje teorie systémového designu. Je ředitelkou neziskové organizace Nevypusť duši a má vlastní soukromou psychterapeutickou praxi.
Nevypusť duši
Nevypusť duši je nestátní nezisková organizace založená v roce 2016. Přináší prevenci v péči o psychiku, šíří praktické a ověřené informace a usiluje o to, aby se konverzace o duševním zdraví stala součástí běžného života moderní společnosti, ve které se nikdo nestydí říct o pomoc. Ve spolupráci s veřejnými institucemi také dlouhodobě prosazuje systémové změny v oblasti péče o duševní zdraví a přináší inovativní řešení v oblasti prevence duševních obtíží.
Mgr. Martin Galbavý
Psychoanalyticky orientovaný dětský psychoterapeut. Zakládající člen Prague Independent Group a šéfredaktor časopisu Aplikovaná dětská psychoanalýza. Provozuje soukromou praxi v Praze, kde se věnuje dětem, dospívajícím a rodinám.
Prague Independent Group
Prague Independent Group je nezávislé sdružení psychoanalyticky orientovaných psychoterapeutů, kteří se věnují především práci s dětmi a dospívajícími.
Mgr. Martin Fűlep
Martin je poradenský psycholog pracující nejčastěji s rodinami kde to “sténá”. Rodinám pomáhá zvládat vztahové, psychické a psychosomatické obtíže. Při své práci vychází z adlerovského přístupu, který také vyučuje na Univerzitě Palackého v Olomouci. Výzkumně se věnuje tématům duševního zdraví a efektivity psychoterapie.
Klára
Klára pracuje jako peer konzultantka v organizaci Jak dál z.s.
Zjistěte více o tom, kdo je to peer.
PhDr. Ing. Jana Sladká
V roce 2002 na základě osobní zkušenosti s mentální bulimií založila Centrum Anabell, z. ú. a byla jeho ředitelkou až do roku 2022. Od ledna 2023 působí na pozici generální ředitelky a statutární zástupkyně této organizace.
VŠ vzdělání získala nejprve na VUT v Brně v oboru ekonomiky a řízení a následně v roce 2005 obhájila na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity doktorský titul v oboru Výchova ke zdraví (státní zkouška v oblasti humanitních, pedagogických a společenských věd).
V roce 2006 absolvovala na MPSV ČR specializované vzdělání pro inspektory kvality sociálních služeb a kromě statutárních funkcí v Centru Anabell se tak věnuje metodické, auditorské a kontrolní činnosti v resortu sociálních služeb ČR. V letech 2018 až 2021 pracovala pro MZ ČR jako jedna z manažerek kvality v rámci procesů Reformy péče o duševní zdraví. Především v sociálních službách lektoruje kurzy zaměřené na profesionální dovednosti pracovníků spojené s naplňováním lidských práv, podporu přirozeného života a řešení sociálně nepříznivých situací na principech respektu k člověku, individuálního přístupu a podpory samostatnosti a soběstačnosti. Specializuje se na výstupy, výsledky i dopady sociálních služeb v kontextu jejich kvality a efektivity. Dlouhodobě spolupracuje s MPSV a KÚ Moravskoslezského kraje i s Kanceláří veřejného ochránce práv na pozicích externí expertky pro oblast kvality služeb.
Centrum Anabell, z.ú.
Centrum Anabell vzniklo v roce 2002 a smysl jeho činností spočívá v odborné podpoře lidem s poruchami příjmu potravy, jejich blízkým i všem, kterým nejsou lhostejné psychické problémy související s neplnohodnotným nebo nedostatečným stravováním ve spektru poruch příjmu potravy. Od roku 2019 Anabell rozšířilo své aktivity i o pomoc rodinám s dětmi s psychickými obtížemi. Jsme týmem sociálních pracovníků, psychologů a terapeutů, nutričních specialistů a dalších odborníků, včetně externě spolupracujících lékařů. Nabízíme jak individuální, tak skupinovou pomoc a podporu. Naše služby jsou ambulantní i terénní. Nabízíme také telefonickou krizovou pomoc a internetové poradenství a služby peer-pracovníků. Více o naší organizaci najdete na našem webu, Facebooku, Instagramu.
Lea Surovcová
Redaktorka a moderátorka domácí redakce ČT
Absolvovala pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. Začínala v komerčním médiu. Než zakotvila jako redaktorka domácího zpravodajství, byla regionální zpravodajkou ČT Brno. Moderovala Dobré ráno, Před půlnocí a cyklus Případ pro ombudsmanku.
Ve své novinářské práci se zaměřuje na lidi s těžkým osudem. Ať už se jedná o vážně nemocné, rodiče samoživitele, seniory v tíživých situacích, lidi bez domova nebo ovdovělé rodiny. Často právě její reportáže vyvolávají konkrétní pomoc. Zároveň lidem v těžkých situacích pomáhá i ve volném čase. Opakovaně například uspořádala sbírku školních pomůcek nebo dětských knížek pro rodiny v nouzi. Jako první upozornila před lety na problematiku rodin, které nemají peníze na školní obědy svých dětí, což vedlo k systémové změně.
Režisérka dokumentů
- Wintonovy děti: Pocta rodičům
- Nejsme down o hercích s downovým syndromem
- Rok covidu: Stáří v první linii
- Těžko v duši o psychických potížích dětí a mladistvých
- Spojila nás smrt o ovdovělých rodinách
- Dětská paliativní péče
Ocenění
- Cena Respektu na mezinárodním dokumentárním festivalu v Jihlavě za dokument Těžko v duši. Zároveň za něj získala Cenu Psychiatrické společnosti a dvě nominace na Novinářskou cenu OSF. A čestné uznání ocenění Ozvěny chudoby.
- Cena Olgy Havlové za účinnou spolupráci
- Cena Úřadu vlády za dokument Nejsme Down!
- Nominace na Novinářskou cenu Nadace OSF za Nejsme down!
- Národní cena Zlatá vážka – Osobnost roku
- Česká mutace časopisu Forbes ji v roce 2018 zařadil mezi 18 inspirativních osobností
- Cena Fóra dárců v kategorii Osobnost, která mne přivedla k filantropii
- Cena Konta Bariéry
Je spoluautorkou divadelní hry Mediální pakáž aneb Dreamjob, která se zaměřila na dezinformace. Aktuálně produkovala a nastudovala divadelní hru Zkyslá smetánka v pražském Rock Café o drogové problematice.
Seznamte se s partnery konference
Pevnost poznání - místo, kde věda žije
Historicky unikátní stavba v dobách Františka Josefa I. slouží jako dělostřelecký sklad, v roce 2015 se ale proměňuje v interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové kategorie. Jakmile otevřete brány Pevnosti poznání, čekají tu na vás čtyři bohaté expozice a především akční animátoři. V historických uniformách vás provedou pestrou historií Olomouce, odhalí vám všechny zázraky spojené s 3D tiskem anebo vás díky digitálnímu planetáriu nechají přenést přímo do vesmíru.
Nevypusť duši
Nevypusť duši je nestátní nezisková organizace založená v roce 2016. Přináší prevenci v péči o psychiku, šíří praktické a ověřené informace a usiluje o to, aby se konverzace o duševním zdraví stala součástí běžného života moderní společnosti, ve které se nikdo nestydí říct o pomoc. Ve spolupráci s veřejnými institucemi také dlouhodobě prosazuje systémové změny v oblasti péče o duševní zdraví a přináší inovativní řešení v oblasti prevence duševních obtíží.
Centrum Anabell, z.ú.
Centrum Anabell vzniklo v roce 2002 a smysl jeho činností spočívá v odborné podpoře lidem s poruchami příjmu potravy, jejich blízkým i všem, kterým nejsou lhostejné psychické problémy související s neplnohodnotným nebo nedostatečným stravováním ve spektru poruch příjmu potravy. Od roku 2019 Anabell rozšířilo své aktivity i o pomoc rodinám s dětmi s psychickými obtížemi. Jsme týmem sociálních pracovníků, psychologů a terapeutů, nutričních specialistů a dalších odborníků, včetně externě spolupracujících lékařů. Nabízíme jak individuální, tak skupinovou pomoc a podporu. Naše služby jsou ambulantní i terénní. Nabízíme také telefonickou krizovou pomoc a internetové poradenství a služby peer-pracovníků.
Korunka pomáhá
KORUNKA POMÁHÁ je charitativní projekt dvou zapsaných spolků – KORUNKY LUHAČOVICE a KORUNKY VELKÉ LOSINY. Oba spolky dlouhodobě podporují handicapované, nemocné či jinak znevýhodněné děti ve Zlínském a Olomouckém kraji. Během roku se koná řada benefic a charitativních akcí. Za svoji existenci spolky rozdaly desítky milionů korun. Uspořádaly také nejrůznější veřejné sbírky a organizovaly humanitární pomoc.
KidTown.cz - hračky pro rozvoj dítěte
Specializujeme se na prodej rozvojových hraček pro děti od narození až po školní věk, včetně pomůcek pro děti se specifickými potřebami. Naše hračky podporují motoriku, smysly, fantazii a první jazykové či matematické dovednosti. Pečujeme o to, aby vaše děti mohly objevovat svět svou vlastní cestou.
Umbra - výtvarné potřeby
Výtvarné potřeby na Dolním náměstí v Olomouci. Svojí činností, kromě zásobování materiály umělcům, podporujeme v lidech zájem o vizuální umění, kreativitu, estetiku.
V prostorech našeho obchodu nabízíme široký sortiment zboží pro vaše ideje. Hezké věci, které udělají radost vám i vašim blízkým.
Připravujeme.
Oběd
Účastníci, kteří přijdou na konferenci do Pevnosti poznání v Olomouci, si mohou objednat oběd.
Osvědčení
Potřebujete osvědčení o účasti na akci? Můžeme vám vystavit certifikát v pdf.
Partneři konference
Děkujeme za podporu
Realizace odborné konference je spolufinancována z dotace „Zdravé vztahy jako předpoklad duševního zdraví“ z Ministerstva zdravotnictví ČR, dotace „Realizace konference zaměřené na duševní zdraví dětí a mladých lidí do 25 let“ z Olomouckého kraje a daru od organizace KORUNKA LUHAČOVICE, z. s.