Být úspěšným rodičem

Rodičovství po rozvodu aneb být úspěšným rodičem

#1 Jak zvládnout změny

Vyhněte se vzájemnému obviňování a kritice před dětmi. Nepomlouvejte druhého rodiče. Nepřilévejte zbytečně olej do ohně.💥 Aby se vaše dítě cítilo v bezpečí, potřebuje vidět a zažít, že stále umíte společně kooperovat. Že se na důležitých věcech domlouváte společně. Jako rodiče. 

Komunikujte pravidelně. Informujte se průběžně o důležitých věcech. Ne až se něco stane nebo se jeden naštve na druhého. To už je pozdě. Vytvořte si nějaký komunikační kanál, který vám oběma bude vyhovovat. Můžete se setkávat osobně. Využít online platformy 📲, e-maily. Sdílený kalendář pro přehlednost a časovou organizaci může být také dobrým pomocníkem. 

Pokud se s druhým rodičem nebo dítětem na něčem domluvíte, dodržte svou část dohody. Jestliže se dítě na vaše slovo může spolehnout, cítí se v bezpečí o to víc. Prohlubujete vzájemný pocit důvěry, i přesto že se kolem vás toho hodně změnilo. 

Dávejte dětem prostor otevřeně komunikovat o svých pocitech. O svých obavách. Ptát se. Vytvořte svým dětem prostředí, ve kterém budou vědět, že mohou sdílet své emoce💕. I ty, které pro vás rodiče mohou být někdy nepříjemné.

#2 Emoce můžou dát zabrat

Prvním krokem vůbec je uvědomit si vlastní emoce a přijmout je. Nezakazujte si je. Stejně před nimi neutečete. Dovolte si být smutní. Zklamaní. Naštvaní. 😡🥺😮‍💨 Je to naprosto v pořádku a přirozené. Najděte si však zdravý způsob, jak se s těmito pocity vyrovnat. Můžete si např. psát deník, někdo cvičí. Povykládejte si s někým, komu věříte. Najděte si klidně i terapeuta, který vás v tomto náročném období podpoří. 

Důležitá je také jedna věc. 👆 Rozvod přináší novou etapu do života nejen vašich dětí, ale i vám, rodičům. Myslete i na sebe. Využijte tuto etapu k vytvoření nových zájmů a cílů, které vám přinášejí radost. 

Věnujte se péči o sebe. Někdy stačí opravdu málo – dopřejte si dostatek spánku 😴, pohyb, který vás baví, relaxaci. Obklopujte se lidmi, se kterými vám je dobře. Lidmi, kteří vás podpoří a se kterými můžete sdílet své zkušenosti, a víte, že u nich najdete pochopení.

Jestliže se vám daří pracovat s přicházejícími emocemi a vyrovnávat se postupně s tímto zátěžovým a stresovým obdobím, zavnímá to i vaše dítě. Uvidí u vás, že se to zvládnout dá.💪 Že může být zase v pohodě i přes všechno nové a matoucí. A to je TO, o co jde!

#3 Stejná pravidla

Minimalizujte negativní dopady tohoto náročného období a pomožte vašemu dítěti si zvyknout. Jak? Vytvořte v obou domovech stejná pravidla. Domluvte se na nich s druhým rodičem. Bude to chtít trochu vzájemné spolupráce. Prodiskutovat to 🗣️ a nastavit tak, aby to bylo i pro vás oba v pohodě. 

Když pravidla v obou domovech sjednotíte, dáte tím vašemu dítěti větší pocit bezpečí a jistoty. Stabilitu. Bude vědět, co může očekávat. Bude se mít čeho držet a nebude muset dávat energii do přemýšlení nad tím, jak to vlastně kde funguje a co ho čeká. Přepínat nastavení z “doma u táty” na “doma u mámy”.

Navíc to může mít benefit i pro vás rodiče. 👌 Nastavením podobných pravidel předejdete zbytečným nedorozuměním nebo konfliktům kvůli výchově. Stejně jako pro vaše dítě i pro vás to bude více přehledné a předvídatelné. 

Neměňte také to, co není nezbytně nutné! Ponechte dítě ve stejné škole. Zachovejte jeho zájmy a kroužky. Je to opět o pocitu stability a bezpečí, který je pro dítě nyní tak potřebný. 🤗

#4 Už to nedávám

Že to “není ono” vám mohou napovědět nejrůznější signály. 🚦 U vás i vašeho dítěte. Ve vztahu mezi vámi.

🟢 Můžete být přecitlivělí. Reagujete podrážděně. Stačí pomyslná malá kapka a bouchnete jako papiňák. Nebo jste naopak hned v slzavém údolí. 
🟢 Protipólem pak je, že necítíte skoro vůbec nic. Takovej autopilot. Do ničeho se vám nechce a nic vás nebaví. Nevyhledáváte zbytečně společnost. 
🟢 Můžete být i více unavení nebo špatně spát. Soustředit se na něco delší dobu je náročné. Mohou přicházet i pocity viny, že to nedáváte. 

🔵 U vašeho dítěte může dojít ke zhoršení známek ve škole. Hůře se začleňuje do kolektivu, ať už ve škole nebo třeba v kroužku. Nebo naopak začne nosit poznámky za vyrušování.
🔵 Více si vyžaduje i vaši pozornost. Bojí se najednou být samo. Má noční můry. 
🔵 U dětí, zejména těch menších, hodně funguje psychosomatika. Může být častěji nemocné. Pociťovat bolesti bříška. Kousat si nehty. Začne se počůrávat.

Samozřejmě, že každý jsme jiný, tudíž i naše projevy se budou lišit. Proto zkuste být více pozorní k těmto signálům. Odchylkám “od normálu”. Jak u sebe, tak u svých dětí. 

A pokud máte pocit, že to sami nemůžete zvládnout – nepropadejte panice. Člověk nemusí být na vše sám. Zkuste vyhledat odborníka. Není to žádná ostuda! Podpoří vás a společně začnete pracovat na změně, hledat cestu.💙 💚

#5 Nový partner

Postupujte pomalu. Nespěchejte. Nic vám neuteče. Děti se musí cítit pohodlně a bezpečně. Můžete začít něčím kratším, neformálním. Zmrzlinou 🍦, procházkou… Buďte trpěliví, celé je to pro dítě nové a každý potřebuje jiný čas pro zpracování a pochopení této změny. Postupně poté začleňujte nového partnera do rodinných společných aktivit, které děti baví a mají je rádi. 

Komunikujte otevřeně s vaším dítětem o novém partnerovi. Dejte dítěti prostor, aby se ptalo. Poslouchejte jeho pocity a obavy. Vysvětlete mu, že nový partner není nový táta, nová máma. Ale že se rodina může rozšířit o dalšího člena, který je tu pro všechny.🤗 Buďte empatičtí. Nový partner může v dítěti vyvolat různé emoce. I ty, které pro vás mohou být těžké. Dovolte dítěti, aby emoce projevilo. Respektujte je. 

Je nutné si uvědomit, že dítě stále potřebuje trávit čas také jen s vámi. Bez nového partnera. Aby cítilo, že je pro vás pořád důležité. Že je milované. 💕 Vymyslete si nějakou společnou aktivitu, která bude jen vaše. Která baví nejlépe vás oba a společný čas si užíváte. Nemusíte vymýšlet žádné zázraky. Kolikrát stačí maličkosti. Čtení pohádek před spaním. 📖 Filmové promítání. Hraní si na hřišti za domem.

Máte otázky? Můžeme vám pomoci? Kontaktujte nás:

Napište nám
mpsv-logo
Přesunout se na začátek
CZE | ENG | GER