Jak Dál? z.s.

Příběh Káti

Káťa je na začátku dospělého života. V druháku na vejšce, nedávno osamostatněná z domova. Má čtyři sourozence a hlubokou zkušenost s duševními nesnázemi. Kde se vzaly?

Číst dál
Příběh Pepy

Asi u nás nemáme mnoho vysokoškolských studentů, kteří nemají dodělanou základku. Jedním z nich je čtyřiadvacetiletý Pepa – student oboru Obchod na ekonomické vysoké škole. Jak se z „propadlíka“ stane vysokoškolák? Pepova životní cesta je klikatá a hrbolatá…

Číst dál
Příběh Aničky

Je vám pět a najednou se dozvíte, že máma a táta už spolu nebudou. Hm, taťka stejně furt jen pracoval a doma skoro nebyl, tak taková změna to asi nebude. Pohoda.

Číst dál

Příběh #1 Káťa: Uklidňoval mě pocit, že bych se ukončila

Káťa je na začátku dospělého života. V druháku na vejšce, nedávno osamostatněná z domova. Má čtyři sourozence a hlubokou zkušenost s duševními nesnázemi. Kde se vzaly?

„Zpětně si říkám, že tak nějak jiná, divná jsem byla odmalička,“ vypráví Káťa svůj příběh. Různé strachy nebo stresy zažívala už jako dítě. Když jí bylo mezi pěti, šesti lety, rodiče se rozvedli. Hodně se tehdy hádali a s tátou se v té době zpřetrhaly důležité vazby. Odcizili se a vztah táta-dcera se už navázat nepodařilo. Jako nejstarší z dětí na sebe přirozeně nabrala (a zároveň si nechala naložit) velkou dávku zodpovědnosti a starostí. Víc, než mohla a byla schopná unést. Pomáhala mámě s mladšími sourozenci, včetně postiženého brášky.

Prostě NIC

Nebyly s ní žádné (viditelné) problémy, poslušná hodná holka, která se dobře učí, všechno jí jde… Přesto o období dospívání mluví jako o „prázdnu“. Hezké známky, kamarádi, úspěchy ve všem, na co sáhla, jí nepřinášely žádnou radost. Vlastně žádnou emoci, ani tu negativní. Prostě NIC. „Měla jsem pocit, že nikoho nezajímám, nikdo mi nedával zpětnou vazbu,“ vzpomíná. Přesto existoval jeden opěrný bod: „Představa, že jsem to já, kdo může rozhodnout, jestli budu žít dál nebo ne. Že mám svůj život ve svých rukou. Uklidňoval mě pocit, že bych se ukončila.“ Od 14 do 18 let žila v prázdném nic s prstem na tlačítku on/off.

Jakmile se našla v tom, že „dál už žít nemusím“, začalo se proměňovat i Kátino chování. Přestala komunikovat s lidmi kolem sebe, vlastně žila tak, jako by už nežila. V maturitním ročníku začaly přicházet impulsy, že takhle přece nemůže fungovat. Od spolužáků, od tehdejšího přítele a také zevnitř sebe sama. Studovala střední  školu, toužila pracovat v pomáhajících profesích. Jak ale může pomáhat druhým, když má sama problémy? A tak poprvé vyhledala odbornou pomoc.

Nebylo to lusknutím prstů. Své potíže doma sdílet nechtěla a věděla, že hrazenou péči si nemůže dovolit. Našla tedy klinickou psycholožku, která má smlouvu s její pojišťovnou. První termín skoro za dva měsíce. Všechno se vleklo. Navíc po pár sezeních zjistila, že potřebuje jiný přístup, méně pasivní. Praktický lékař zase řešil jen somatické potíže (copak jde psychický stav vyčíst z krve?). Trpěla migrénami, nemohla spát. Ve zdravotnické dokumentaci má nakonec napsáno „deprese, úzkosti“. Tečka. Prý stres z maturity, to je v tomhle věku normální. Káťa si ale kladla otázky: „Je normální, že se v 18 cítím tak hrozně? Je normální v 18 nebýt fit?“ Bylo to zoufalé. Zoufalé a zdlouhavé. „Přišlo mi, že mě nikdo nebere vážně. Čekala jsem, že když si řeknu o pomoc, že se začne něco dít. Ale dělo se to strašně pomalu.“ Začala alespoň docházet na terapie.

V té době se odstěhovala od mámy do města, kde se dostala na vysokou školu. Na chvilku se dostavil pocit, že teď už bude všechno fajn. Tak na 14 dní. Pak se to vrátilo. Měla pocit, že sjíždí zpátky do bodu, který už se jí ale podařilo překonat. Rozhodla se znovu vyhledat pomoc a zašla do poradenského centra na univerzitě, kde studuje. Tam jí doporučili a rovnou společně kontaktovali psychiatra. Konečně narazila na člověka, který k jejímu problému přistupoval tak, jak potřebovala, který umí vést rozhovor. Lékař jí nasadil léky a doporučil pravidelné terapie. Tam Káťa dochází každé tři týdny a jsou pro ni jedním ze záchytných bodů v životě. Ví, že když se něco semele, když přijdou nějaké stavy a úzkosti, terapeut ji tím provede.

Důležité je také Kátino okolí. Má kolem sebe okruh přátel, kteří chápou její problémy. Nevyptávají se, nehodnotí. Vědí, že bere léky a dochází na terapie, a jsou s tím v pohodě. Teď se cítí v bezpečí a klidná. Ví, že existuje systém pomoci, na který se může spolehnout. Často se jí podaří „ty stavy“ jen tak přečkat. „Ono vlastně horší než to byla představa, že tak budu žít navždycky, ta beznaděj, že to nikdy nebude lepší,“ uvědomila si s odstupem.

No tak hodně štěstí!?

Přesto se tu a tam setká s nepochopením nebo rovnou odsouzením. Jednou třeba potkala ve výtahu člověka, který když viděl, že zmáčkla tlačítko do patra „Psychiatrie“, neváhal to ironicky okomentovat: „Taková mladá hezká holka… No tak hodně štěstí.“ Od té doby raději chodí po schodech. A přitom proč? „Přece není problém ve mě, vždyť já dělám všechno proto, abych mohla fungovat normálně,“ uvědomuje si Káťa s tím, že pokud má někdo potřebu druhého člověka soudit, je to hlavně jeho problém. Vozíčkář taky neodmítá jít ven jen proto, aby si ostatní nemysleli, že nemůže chodit…

Chci o tom mluvit

A jak to má Káťa s pomáháním ostatním? To ji nabíjí, je ráda v kontaktu s lidmi. Díky své vlastní zkušenosti začala působit v organizaci, kde pracují s mladými lidmi, kteří prožívají duševní nesnázi. Protože si dokáže představit, čím procházejí, umí se do nich snáz vcítit. Samotnou ji dost povzbuzovalo vědomí, že existují jiné lidé s podobnými potížemi, a aktivně je vyhledávala. A tak své „peerství“ vnímá jako další dílek v komplexní podpoře lidí s duševními problémy. Poskytnout jim nejen medikaci a terapii, ale i pochopení. Naději, že někdo další nebude muset procházet stejným obdobím a podobně složitým procesem jako ona. Nadto ji to moc baví a vlastně je to částečně i forma terapie pro ni – sdílení a nové pohledy na věc.

Když se Káťa ohlédne zpět, je jedna věc, kterou by poradila každému, kdo se potýká s duševní nesnází nebo prožívá nějakou náročnou životní situaci. Prostě zatnout zuby, začít o tom mluvit a řešit to.  A pokud se to napoprvé nepovede, vytrvat. Ano, chce to dost síly i odhodlanosti, ale tím, že si člověk řekne o pomoc, už to nebude horší. A to je důležité.

Chci o tom mluvit
Chci o tom mluvit
Chci o tom mluvit

Příběh #2 Pepa: Prostě jsem si vybral tuhle kostrbatou cestu

Asi u nás nemáme mnoho vysokoškolských studentů, kteří nemají dodělanou základku. Jedním z nich je čtyřiadvacetiletý Pepa – student oboru Obchod na ekonomické vysoké škole. Jak se z „propadlíka“ stane vysokoškolák? Pepova životní cesta je klikatá a hrbolatá…

Domácí násilí, šikana ve škole, chudoba – to je výbava, kterou malý Pepa dostal do vínku. Jako start do života nic moc. Otec hodně pil, hrál automaty a sekal dluhy.  Pro ránu komukoli  poblíž nešel daleko, a ve škole partička, která se po někom ráda sveze. „Obrazně řečeno, jsem ve škole dostal facku a druhou schytal doma o zeď,“ popisuje Pepa svůj příběh. 

Cesta ven - propadnout

Vše vygradovalo v sedmé třídě, kdy se slučovaly ročníky a pro Pepu to dopadlo nejhůř, jak mohlo. Spadl mezi kolektiv spolužáků, se kterými se nebyl schopný vypořádat. A tak začal vymýšlet a realizovat veškeré myslitelné fígly, jak nejít do školy. S jediným cílem – propadnout. „Nebyla jiná možnost a vlastně to bylo to nejlepší dostat se mezi jiné lidi, kteří mě brali takového, jaký jsem byl,“ říká Pepa. To se mu také podařilo, ale šikanátorů se tím bohužel nezbavil – chodili za ním dál, smáli se mu, ponižovali. Nebylo, jak před nimi utéct. Důsledky si nese dodnes – schází mu sebejistota, má řadu komplexů, s nimiž dennodenně bojuje. Někdy vyhraje, někdy prohraje. V davu by byl nejraději nepostřehnutelný. A do toho myšlenky na pomstu, které se derou ven ve formě spontánní agrese… „Proč já?!?“ je otázka, která ho doprovází celou dobu.

Základku nedokončil a šel rovnou na učňák, obor zámečník. Nepomohl si. Všechny představy o tom, že „o level výš“ už to bude lepší a naváže nějaké rovnocenné vztahy, vzaly za své. Kluci z ročníku byli snad ještě horší. Jako alergikovi mu třeba špinavým smetákem otírali obličej. Vydržel to tam rok a pak přestoupil na kuchaře, kde to především díky mistrovi dotáhl až k maturitní nástavbě. A tady se to konečně zlomilo.

„Nástavba byla super,“ vzpomíná Pepa s úsměvem. Třídní učitelka, která svým studentům rozuměla, řešila s nimi jejich problémy, nikdy nenechala přejít žádný konflikt do nezvladatelných rozměrů. V prváku jich začalo 30, na konci zbylo pět. A maturita? „Poměrně primitivní.“ 

Život bez jistoty a elektřiny

Pepova rodina během celého problematického období stála tak nějak bokem. „Nikdy se o mě nezajímali a já o ně taky ne. Máma si taky prožila svoje, nezazlívám jí to,“ vypráví Pepa. Zažili i opravdickou bídu. Otec před dluhy, které nasekal, utekl do jiného města a jim doma vypnuli na dva měsíci elektřinu. To bylo to nejhorší, co kdy zažil. 

Světlobodem v jeho životě byli prarodiče. Tady ho vyslechli a mělio pro něj pochopení. Sice ne tak často, jak by si možná býval přál, protože doma z toho občas měl malér, ale byli tu pro něj. Velký třesk však nastal, když Pepův oblíbený děda zemřel. Děda, který mu vykompenzoval nefungujícího otce v každém směru. Vzdělaný, sečtělý, moudrý. Chtěl být jako on a začal hodně číst, chodil do knihovny, rozšiřoval svoje obzory. O budoucnosti na vysoké školo bylo rozhodnuto.

Paralen na bolest duše

Retrospektivně však Pepa své zážitky a zkušenosti vnímá jako něco, co ho zocelilo. Věří, že na světě neexistuje překážka, kterou by nedokázal překonat. Na jeho cestě mu hodně pomohl psycholog Martin. A to je také věc, kterou by Pepa doporučil každému, kde se potýká s duševní nesnází, nebo prostě prožívá komplikované životní období. Probrat to s odborníkem. Protože ten – slovy Pepy – „je takový verbální paralen, který pomáhá při bolestech duše, dává odpovědi svými otázkami“. To je důležité poselství, které by Pepa rád šířil dál. Aby se na lidi, kteří docházejí k psychologovi, nehledělo skrz prsty. Že nejsou blázni. Tenhle předsudek už by v naší společnosti neměl mít místo. Řešit své problémy s odborníkem by mělo být  přece normální. Něco jako když mám hlad, jdu si sehnat jídlo.

Proto také začal pracovat jako peer konzultant v organizaci pomáhající mladým lidem s duševní nesnází. Ohromně to Pepu naplňuje. Ví, že vyplňuje prostor, který nedokáže pokrýt psycholog. Tak jako někdo, kdo má tu zkušenost. Může si dovolit osobitost, poskytnout svůj pohled na věc nebo předestřít, jak (by) podobnou situaci řešil on. Bere to tak, že dodává ostatním pocit jistoty, že na tomto bojišti nejsou sami. A zároveň tím léčí sám sebe. Slyšet ty příběhy, jak se s tím či oním poprali ostatní, mluvit o tom a pozorovat, jak ta bolest postupně otupuje…

V poslední době se Pepovi daří. Vnitřní boje, které vede, tu jsou pořád, ale díky komplexnímu systému podpory a díky své vlastní síle, je nikdy nevzdá. Jestli by udělal něco jinak? Možná by tolik neuspěchal odchod ze základky a překročil učňák. Ale kdo ví? Kdyby nezažil tuhle kostrbatou cestu, byl by jiným člověkem? Pepa si ji vybral. Prostě to tak mělo být.

Chci-o-tom-mluvit_Pepa1
Chci-o-tom-mluvit_Pepa2
Chci-o-tom-mluvit_Pepa3

Příběh #3 Anička: Chtěla jsem, aby si mě opravdu všimli

Je vám pět a najednou se dozvíte, že máma a táta už spolu nebudou. Hm, taťka stejně furt jen pracoval a doma skoro nebyl, tak taková změna to asi nebude. Pohoda.

Nojo, ale místo poklidného pokračování v zaběhlých kolejích koukáte na nešťastnou mámu, často s lahví vína, jak se chová nervózně, někdy až agresivně. Nechápete, co jste udělali špatně, že po vás máma řve. A postupně zjišťujete, že TÁTA není jen „ten pán, co k nám chodí přespat“.

„Máma to měla strašně těžký. Věnovala se nám na 120 %, starala se o nás, četla nám pohádky, koukala se s námi popadesáté na krtečka, vozila nás na tréninky, na závody… a do toho se dozvěděla, že táta má milenku a s ní Alberta, kterej je jen o rok mladší než já,“ vypráví Anička.

Dnes jí je 22 a studuje na vysoké. Rozvod rodičů v ní otiskl hlubokou a nesmazatelnou stopu. Celý svůj život touží po jedné jediné věci – po milujícím otci. Bezpečný přístav v tátově náručí byl jí i starší Báře odepřen. I když k němu jezdily pravidelně každých 14 dní, i když pobyty u něj Anička milovala, měl farmu, zvířata, nikdy jí nedal lásku, jistotu. Tu si vždycky víc zasloužily jiné ženy – „tety“. Nebylo jich málo a vždycky měly přednost. Anička s Bárou mohly uklidit, umýt nádobí, postarat se o mladší sourozence, kterých postupně přibývalo. Ale kýženou tátovu lásku nedostaly nikdy.

Nedávalo to smysl

Zafixovala se na mámu. Do 13 let k ní chodila spávat do postele. Chtěla ji mít jen pro sebe. Kolem 11. roku prožila Anička svůj první epileptický záchvat. Bere to jako vzkaz svého těla, že mozek s něčím nesouhlasí. Ano, nesouhlasil s tátovou svatbou s jinou ženou. Proč by si měl taťka brát někoho jinýho než mámu? Nedávalo to smysl.

Útěchu často hledala u učitelek, kterým se svěřovala a nechala se od nich chlácholit. Cítila smutek a neuměla s tím pracovat. Zásadním momentem bylo období dospívání. „Ségra prožívala divokou pubertu, tátovi se mělo narodit jeho páté dítě, mamka byla nešťastná a do toho já se svou první menstruací. Nikoho to nezajímalo,“ vzpomíná Anička. 

V té době si na nějaký čas začala rozumět s tátovou druhou ženou a chodila k nim domů pomáhat – s péčí o dva malé sourozence, o domácnost. Bavilo ji to a byla ráda za čas, který mohla trávit s tátou. Stále toužila po jeho pozornosti a lásce. Doma už bydlela jen s mámou, Bára se odstěhovala. Krátce na to mamka poznala svého nynějšího partnera. „Bylo mi 16 a vůbec jsem s tím nesouhlasila. S mamkou jsme byly poslední roky taková silná dvojka a najednou jsme v tom páru byly tři,“ popisuje Anička nepříjemnou situaci. Jenže Petr jí vstoupil do života nejen jako nový mámin partner, ale hlavně jako prototyp ideálního prorodinného chlapa. Táty, který miluje své dítě – měl zhruba stejně starou dceru a kdyby mohl, snesl by jí modré z nebe. Vždy stál při ní, podporoval ji. Do toho se krásně choval k její mámě a Anička poznala, jakého partnera do života chce mít – přesně takového. Který ji miluje a stará se o ni a který bude stejně samozřejmě milovat a starat se o jejich děti.

Aby si jí všiml

O tátovu pozornost musela Anička vždycky usilovat, musela si ji vydobýt v konkurenci různých žen a přibývajících sourozenců. Měla na to svou „metodu“ – týrala se hlady. Aby si jí všiml. Pak se strašně přejedla a bylo jí špatně. Aby si jí všiml. Celé dětství i dospívání si kousala nehty, škrábala se. Potřebovala, ABY SI JÍ VŠIML a dal jí lásku. Nepovedlo se to. Na prahu dospělosti se nenávratně pohádali a Anička už je smířená s tím, že táta prostě jejím milujícím otcem být nedokáže.

Pokud je něco, co v dětství potřebovala, ale nedostala, je to přesně tohle. Tátova láska. Strašně jí scházel – na závodech, u zápisu, u stavění sněhuláků… Potřebovala jeho zastání, ale tuhle jistotu nikdy nedostala. Část z toho jí v dětství vynahradil děda. Bral holky na výlety, věnoval jim svůj čas. A pak Petr, který jí ukázal, že to je možné, že milující otec existuje.

Co naopak vůbec nepotřebovala, byly různé odsuzující komentáře dalších členů rodiny. „Taťka je zlý“, „Mamka tě proti němu očkuje“, „Neplatí na tebe dost peněz“, „Kašle na tebe, tak proč za ním furt jezdíš“. Tyhle kecy ji nezajímaly a nechtěla je poslouchat. Tátu milovala a dokonce se k němu chtěla jako dítě i odstěhovat.

Rodičům, kteří se rozvádí, by nejradši poradila, aby do toho NIKDY netahali jejich děti. To je sice obecná pravda, a každý to tak nějak ví, ale realita je úplně jiná. „Oba rodiče musí své děti trpělivě a vytrvale utvrzovat v tom, že je milují. Oba dva. Děti musí být nejen milující, ale hlavně milované,“ vypočítává Anička s naléhavostí v hlase. A nesmí cítit zodpovědnost za to, že se rodiče rozešli. Děti za to nikdy nemůžou a měly by to vědět. Pokud si to rodiče neumí zpracovat sami v sobě, ať vyhledají odborníka. Pokud se dítě trápí, je smutné, ať ho rodiče vždy vyslechnou a věnují mu svou pozornost. Nikdo si přece nepřeje, aby jeho dítě trpělo. Je-li to nad síly rodičů, ať vyhledají odborníka.

Chci o tom mluvit

U psychologa Anička dokázala rozklíčovat a popsat své trápení a smutek. Uvědomila si, že celou dobu žila v duševní nepohodě a hlavně, co ji způsobuje. Hodně jí to pomohlo a začala umět s těmito stavy pracovat. Pomáhá jí taky běhání a smysluplná práce – je dobrovolnicí v sociálních službách. A samozřejmě maminka, které může kdykoli zavolat, přijet se za ní potulit: „Vím, že u mámy vždycky najdu lásku, bezpečí, je takový můj totem.“ 

Zkušenost z vlastní psychoterapie ji přivedla až k práci peer konzultanta v organizaci pracující s dětmi a mladými, kteří prožívají duševní nesnázi či komplikovanou životní situaci. Bere to jako čest, že může pomoci dětem či dospívajícím, ale třeba i rodičům v těžkém zapeklitém a dlouhém období rozvodu. Dokáže chápat pocity a obavy dětí, ale také postavit rodičům zrcadlo. Rozvod nikdy není jen o nich.

Chci-o-tom-mluvit_Anicka1
Chci-o-tom-mluvit_Anicka2
Chci-o-tom-mluvit_Anicka3

Prožil/a jsi nějaký příběh, o kterém chceš mluvit?

Napiš nám jej.

vime@jakdal.eu

Trápí tě něco a máš to k nám do Olomouce blízko?

Ozvi se nám.

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kampaň “Chci o tom mluvit” je financována z prostředků  Ministerstva práce a sociálních věcí, Jihomoravského kraje a města Přerova.

mpsv-logo
jmk-logo
prerov-logo