Ohlédnutí za rokem 2021

Vážení příznivci naší organizace,

rok 2021 se chýlí pomalu ke konci a já si v hlavě začínám přemítat celý rok a přemýšlet, jak se nám dařilo to, k čemu jsme se zavázali v našem poslání – podporovat rodiny na cestě změnou.

Chtěla bych tímto poděkovat všem svým kolegům, příznivcům, dárcům a všem dalším, kteří nám fandí, za to, že organizaci pomáhají růst, rozvíjet se, zdokonalovat se, a tím budovat pro rodiny s dětmi kvalitní nabídku podpory a pomoci. 

Děkuji za vaši důvěru a podporu naší organizace. I díky Vám se tak mnoho rodin mohlo ze své mnohdy tíživé situace posunout dál.

A co se nám tento rok dařilo?

  • 115 rodinám  jsme poskytovali psychologickou podporu a sociální poradenství (99 dospělým, 52 dětí a dospívajících) Nejčastější témata se týkala rodičovské role, výchovných otázek, podpory vztahu s manželem/partnerem, provázení náročnými událostmi v životě – rozvod/rozchod a podpora při zvládání změn s tím spojených, pomoc při duševních nesnází, které vstoupily do života dítěte a rodiny.   
  • Pro celkem 284 dětí  jsme uspořádali online i osobní besedy na téma ,,Emoce a co s nimi”. 
  • Široké veřejnosti jsme nabídly 5 webinářů, které jsme zaměřili na témata, která rodiče nejčastěji pálí.
  • Náš tým se rozšířil o dalších 5 průvodců  – peer konzultantů, kteří posíli stávající tým a rozšířili naši působnost o téma duševních nesnází. Kromě peerů jsme přivítali i dvě kolegyně –  psycholožku a psychoterapeutku. 
  • Uspořádali jsme 2 kurzy pro rodiče na téma výchovy a vztahů s dětmi: Kurz efektivního rodičovství v Olomouci a Devatero úspěšného rodiče Židlochovicích.
  • Zrealizovali jsme akreditovaný 3 denní kurz Nový způsob práce s dětmi ve věku 6 – 12 let  pro další odborníky, kteří pracují s rodinami.
  • Protože chceme být s vámi nejen když vás něco trápí, potkali jsme se s vámi díky Divadlu Tramtarie opakovaně naživo.  Na festivalu jste mohli vidět  pohádku Eminka a Emoušek, kterou jsme ve spolupráci s divadlem vytvořili již v roce 2020. Pohádka dětem, ale i rodičům otevírá dveře do světa emocí a jejich prožívání. V rámci doprovodného programu jsme s vámi malovali kamínky, hráli hry a povídali si.

V červnu  jsme za vámi také vyrazili díky našemu partnerství do  Pevností Poznání na Dny zdraví.

  • Navázali jsme spolupráci s Justiční Akademií Kroměříž, protože nám záleží na tom, aby děti, kterým se rozvádí rodiče tuto situaci co nejlépe zvládly a nebyly vystavovány nepřiměřené zátěži. Pro opatrovnické soudy máme připraven jednodenní workshop se zapojením našich mladých průvodců/peerů. Tato spolupráce nás moc těší a určitě v ní chceme  pokračovat i v dalších letech. 
  • Chceme, aby se o tématu rozvodu a jeho dopadu na děti a duševních nesnázích  mluvilo!  Proto jsme vděční, každému médiu, které nám pro to poskytne prostor. I letos se to dařilo a věříme, že krok za krokem, dáme světu vědět, že duševní zdraví a rozpad rodiny jsou témata, o kterých stojí za to nejen mluvit.

V rámci kampaně Chci o tom mluvit jsme široké veřejnosti přiblížili, kdo to je peer konzultant, jak pomáhá, proč to dělá a kde se se s mladým průvodcem můžete potkat. Naše videospoty vznikly ve spolupráci s kameramanem Danem Tyrlíkem, vidělo je již přes 28 tisíc lidí. Jsme také rádi, že se nám daří poskytovat informace, které jsou pro vás přínosem na našem Facebooku a Instagramu.

  • Pro rodiče a dospívající děti jsme vytvořili edukační pomůcku Poznej můj svět, protože nám záleží na tom, aby jste si byli vzájemně blízko. Ilustrace nám vytvořila  Monika Pavlovičová – momo animate. Další její krásné obrázky vám představíme v novém roce.
  • Vzdělávali jsme se! Protože víme, že je to nezbytnou podmínkou pro to, abychom vám poskytovali kvalitní služby a i my se posouvali  dál.  Pracovníci organizace prošli během roku supervizí pod vedením Mgr. Lubomíra Smékala. Absolvovali jsme školení Krizové intervence a uzavřeli  dlouhodobější kurz Narativní přístup při vedení rozhovoru s dítětem. V dalších výcvicích budeme pokračovat ještě i v příštím roce. 
  • Rozvíjíme naší licencovanou metodiku Dětský průvodce rozvodem a předáváme naše zkušenosti dalším odborníkům. Vedeme pravidelné metodické setkání s průvodci v rámci šíření dětské podpůrné skupiny. Letos pro organizace KOTEC v Tachově, Centrum zdravotních a sociálních služeb města Příbram, Amalthea v Chrudimi. 
  • Pracujeme na několika projektech v oblasti podpory rodičovství, zvládání krizí, rozvodu a duševních nesnází.

To vše je možné díky podpoře, kterou nám poskytlo Ministerstvo práce, Ministerstvo zdravotnictví, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Přerov, Šternberk a několik individuálních dárců, kteří věří (a vidí), že naše práce má smysl.

Z celého  srdce jsem Vám vděčná a upřímně děkuji! 

Mějte krásné vánoční svátky a do nového roku vstupte s otevřenou myslí a pevným zdravím (včetně toho duševního!).

Budeme se těšit, že s námi i v roce 2022 půjdete dál…

Za tým Jak Dál? z.s.

Tereza Vránová

Přesunout se na začátek
CZE | ENG | GER