Lidé dokážou ukázat své hlubší já často v momentu, kdy jsou zapojeni do hry nebo umělecké činnosti

Dominika je lektorka sebezkušenostních programů a průvodkyně. Nejčastěji se s ní potkáte během návštěvy základní či střední školy nebo při vedení skupiny dětí/dospívajících, kterým pomáhá řešit jejich náročnou životní situaci. 

Přečtěte si o ní více.

Domčo, jaká je náplň tvé práce? 

Mým úkolem je koordinování a lektorování sebezkušenostních programů na školách. Domlouvám  spolupráci a realizaci našich programů s metodiky prevence, psychology, výchovnými poradci a učiteli.  Následně do školy přicházíme spolu s kolegyní a děti programem provázíme. 

Tématem našich programů je práce s emocemi, rozpad rodiny, duševní nesnáze. Povídáme si s dětmi a dospívajícími o tom, s jakými emocemi se setkávají, jak s nimi nakládají, co jim pomáhá řešit jejich trable. Díváme se na to, co a kdo nám může pomoci, když se ocitneme v náročné životní situaci. Programy nejsou přednáškou. Účastníci prochází příběhem a různými aktivitami, během kterých se s tématy náročných životních situací setkávají a přemýšlí, jak se s nimi popasovat. 

Mimo tyto programy  se chystám taktéž na provázení skupiny dětí a dospívajících, kteří řeší náročnou životní situaci.

Jaká je tvá kvalifikace? 

Vystudovala jsem speciální pedagogiku- dramaterapii na UPOL. Moje studium i další vzdělávání bylo z velké části sebezkušenostní a všechno co s klienty dělám, jsem si zkusila na vlastní kůži. V práci jsou mi blízké kreativní přístupy, využití pohybu, hry, hlasu a dramatických technik. Mnohdy jeden pohyb nebo jedna akce řekne více než tisíc slov.

Co tě na práci v Jak Dál? nejvíc baví?

Myslím, že mě nejvíc baví sledovat, jak se lidé dokážou otevřít a ukázat své hlubší já, často v momentu, kdy jsou zapojeni do hry nebo do umělecké činnosti. Určitě jsem také typ člověka, kterého naplňuje vidět nějakou změnu nebo posun, i když to chce čas a trpělivost.

Prozradíš nám i něco o sobě? 

Mimo práci v Jak dál? pracuji jako divadelní lektorka, mám tedy velice blízko k divadlu, tanci a jakémukoliv uměleckému projevu. Kromě toho také ráda praktikuju jógu, která má taktéž obrovský přesah a mimo to, že jde o čas, který trávím sama v sobě, dává má inspiraci také pro práci s klienty.

Vzkázala bych něco klientům nebo zájemcům o naše služby? 

Musím? 😀

Přesunout se na začátek
CZE | ENG | GER